Praktyczny wystrój wnętrz – Jak urządzić małe mieszkanie?

pokój z szarą kanapą i niebieskimi poduszkami

Małe mieszkanie wymaga dużych rozwiązań. Przy próbie aranżacji wnętrza takiego mieszkania warto pamiętać o kilku prostych sposobach na to, by optycznie zwiększyć przestrzeń. Dzięki odpowiedniemu wystrojowi nie będziemy potykać się o luźno ustawione meble. Poprawi się również nasze samopoczucie i spokój ducha.

Główne metody na poprawienie wystroju małego mieszkania:

Podział na strefy

Z jednej strony im mniej ścian, tym lepiej (dzięki temu otrzymujemy większą powierzchnię użytkową). Z drugiej warto podzielić mieszkanie na strefy. Przechodząc z jednej do drugiej, otrzymuje się wrażenie większej przestrzeni. Dodatkowym atutem jest większe oświetlenie naturalne całego mieszkania. Jeśli natomiast chce się pewną rzecz wyraźnie oddzielić (np. strefy kuchennej od salonu), można zastosować kotary bądź zasłony, które nie zajmują dużo miejsca.

Rozjaśnienie

wnętrze pokoju z jasnymi meblami

Przy wyborze kolorów warto postawić na jeden ton, najlepiej jasny. Wszelkie odcienie bieli czy szarości powiększają optycznie przestrzeń. Ponadto sprawiają, że mieszkanie staje się „czystsze” i bardziej estetyczne. By dodać nieco charakteru postaw na kolorowe akcenty (np. szafki czy poduszki na kanapach). By jeszcze bardziej zwiększyć iluzję optyczną, można zamontować lustra na ścianach lub drzwi od szafy. Niektórzy proponują również fototapety z grafikami przestrzeni (np. krajobrazy morza, lasu itd.).

Jeden typ podłogi

Najlepiej wybrać jeden typ podłogi, który podkreśli estetykę i powiększy wizualnie całą przestrzeń. Podłoga w ciemniejszym odcieniu dobrze skontrastuje się z jasnymi ścianami. W przypadku wystroju skandynawskiego można wykorzystać również wstawki z cegieł dla podkreślenia minimalistycznego design ‘u.

Oświetlenie

wnętrze pokoju z wiszącymi lampami i kwiatami

Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Oczywiście najważniejsze jest oświetlenie naturalne, czyli duża ilość okien. Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić, dlatego ważną funkcję pełni oświetlenie sztuczne. Oprócz głównych lamp zawieszonych pod sufitem dobre wrażenie sprawią listwy oświetleniowe, które podkreśla szczegóły (np. blaty bądź biurko). Im jaśniej, tym lepiej, gdyż zaciemniona przestrzeń wydaje nam się mniejsza.

Przechowywanie

By jak najmniej „zagracać” cenną przestrzeń, pochowaj nieporęczne rzeczy w szafkach, specjalnych koszach bądź pojemnikach. W kuchni najlepiej wybudować wysuwane półki, od małych na sztućce, po największe, w których zmieszczą się duże roboty kuchenne. By znaleźć odpowiednie rozwiązania, przejrzyj na przykład katalog Ikei, w którym przedstawione są przeróżne pojemniki, które sprawdzają się w kuchni, łazience, salonie i gabinecie. Przy wyborze mebli dobrze kierować się tym, by były podobnej wielkości. Polepszy to odbiór estetyczny mieszkania.

Zabawa, a nie obowiązek

Wystrój mieszkania to ciężkie zadanie i jego rezultat przez długi czas będzie miał wpływ na to, jak się czujemy. Dlatego powinniśmy zrobić to mądrze, ale również z myślą o nas samych.