Dlaczego nie opłaca się wynajmować mieszkania?

Wynajem mieszkania jest w dzisiejszych czasach bardzo powszechnym zjawiskiem. Decydują się na niego ludzie młodzi, wyjeżdżający do większych miast na studia czy do pracy, ale niejednokrotnie czasem także i osoby starsze. Nie zważając na to, kim jest najemca, każdego dotyczyć będzie ta sama fundamentalna kwestia, jaką są koszty związane z użytkowaniem

Podstawowe pytanie

Jak zostało wspomniane wyżej, decyzję o wynajmowaniu mieszkania podejmują tak naprawdę wszyscy – mężczyźni, kobiety, młodzi, dorośli, ci bogatsi oraz ci, których możliwości finansowe są niestety ciut bardziej ograniczone. Nie ma to większego znaczenia, gdyż każdy będzie musiał przyzwyczaić się do stałego wydatku, jakim jest regularne płacenie czynszu. W tym momencie nasuwa się jedno z najczęstszych pytań przy omawianiu tego tematu: ile to kosztuje?

Co bierzemy pod uwagę?

No właśnie, tutaj ciężko jest wskazać jednoznaczną odpowiedź. Ceny wynajmu mieszkań są podyktowane wieloma czynnikami. Warto wyodrębnić zatem kilka „podkategorii”:

  • Miejscowość
    Chodzi przede wszystkim o to, czy będzie to duże miasto, czy może raczej mniejsze miasteczko. Istotne jest nawet, w jakim województwie jest ono położone oraz jakie inne miejscowości znajdują się na tym obszarze i ile znajdują się od miejsca, które sobie upatrzyliśmy (np. zdarza się, że nie szukamy mieszkania na wynajem w samej Warszawie, ale na jej peryferiach i prowincjach).
  • Lokalizacja
    Dużą wagę przykładamy do tego, w jakiej jego części miasta mieszkanie się znajduje. Dominuje sprawa komunikacji oraz połączeń, ale też gdzie znajdują się takie miejsca, jak uczelnie, korporacje, firmy, galerie czy chociażby inne dzielnice. Rozglądamy się też za okolicznymi sklepami spożywczymi, piekarniami, restauracjami i aptekami.
  • Standard
    Im wystrój i urządzenie naszego mieszkania będą stały na wyższym poziomie, tym wartość też będzie szła w górę. Zdecydowana większość osób ceni sobie komfort oraz różnorakie udogodnienia takie jak duży metraż, zmywarka, a nawet obecność windy. Ponadto innowacyjne i nowoczesne mieszkania bezsprzecznie dominują nad tymi starymi, popularnie określanych mianem „posiadających klimat PRL-u”

Nie takie dobre, jak się wydaje

Mówiąc o czynnikach, przez które wynajem mieszkania w porównaniu z kupnem jest nieopłacalny, na pierwszym miejscu należy niewątpliwe wskazać to, że mimo iż regularnie płacimy czynsz co miesiąc, to i tak mieszkanie nigdy nie będzie nasze. Wciąż jesteśmy jedynie lokatorami, a nie właścicielami. To trochę tak, jakbyśmy „wypożyczali” ubrania – są one cały czas w naszej garderobie i przeznaczone do naszego użytku, ale to nie do nas one należą, chociaż cyklicznie za nie płacimy.

Z powyższą niedogodnością wiąże się kolejna. Jako że nie jesteśmy pełnoprawnymi posiadaczami zamieszkiwanej przez nas nieruchomości, nie możemy o niej w pełni decydować. Co prawda właściciel mieszkania nie może złożyć nam niespodziewanej wizyty i bez żadnej zapowiedzi zjawić się w lokalu, ale to jego zdanie jest przeważające, jeśli chodzi o takie kwestie, jak np. remont czy gruntowne przemeblowanie i nie możemy tutaj ingerować bez jego wiedzy i zgody. Na każdą tego typu zmianę musimy otrzymać pozwolenie.

Istotne jest również, na jakiej zasadzie mamy wynajmować mieszkanie. Większość osób zdaje się na spisanie umowy najmu, ale jest też spora część, która osiedla się bez wcześniejszego spisania takiego dokumentu. W tej kwestii wyodrębnić można zarówno plusy, jak i minusy obu scenariuszy. W przypadku posiadania umowy mamy gwarancję, że nikt nas nie wyrzuci na ulicę z dnia na dzień i zostaniemy bez dachu nad głową ze względu na obowiązujący okres wypowiedzenia. Wiążą się z tym jednak także obowiązki – tak jak właściciel nie może nas pozbyć się z mieszkania bez wcześniejszego skonsultowania tego z nami, tak my nie możemy tego mieszkania opuścić wtedy, kiedy nam się podoba oraz nie informując o tym osoby, od której wynajmujemy. Z kolei nie posiadając dokumentu uprawniającego nas do użytkowania lokalu, nie mamy żadnej podstawy, by czuć bezpieczeństwo czy jakąkolwiek gwarancję swoich praw.

Zdarzyć się może również, że relacje z właścicielem nie są najlepsze. Istnieje wówczas ryzyko wypowiedzenia przez niego umowy i obowiązku poszukania przez nas nowego lokum. Ewentualna konieczność zmiany miejsca zamieszkania nie jest komfortową sytuacją.

Innym minusem jest obligatoryjność dzielenia mieszkania z innymi lokatorami. Ten problem dotyczy często ludzi młodych, studiujących, którzy wynajmują jedynie pokój, kiedy w mieszkaniu są jeszcze inne pomieszczenia zajmowane przez osoby dla nas obce. Nie wiemy, z kim przyjdzie nam spać pod jednym dachem, a niestety nie mamy na to wpływu. Z tego względu ciężko jest to zaliczyć do aspektów pozytywnych.

Podsumowanie

Powyższe argumenty potwierdzają, że choć czasem wynajęcie mieszkanie staje się koniecznością, to nie jest to do końca opłacalne i koniec końców przegrywa w starciu z wizją kupienia własnej nieruchomości. Oczywiście kupno mieszkania to duży koszt, ale najważniejsze jest, że inwestujemy w coś, co będzie naszą własnością i my będziemy tym w pełni dysponować i o tym decydować. W przypadku wynajmu jesteśmy na tym polu ograniczeni i nie dość, że posiadamy sposobności zarządzania lokalem, to jeszcze nie posiadamy lokalu samego w sobie, a sam fakt, że mówimy o konieczności wynajmowania mieszkania z innymi osobami, a nie o możliwości wynajmowania mieszkania z innymi osobami mówi sam za siebie.