Aranżacja wnętrz – Jaki styl wybrać?

wnętrze minimalistyczne, białe krzesła przy czarnym stole

Budowa i wystrój wnętrza domu potrafi być nie lada wyzwaniem. W końcu będziemy spędzać w naszym nowym domu większość czasu, a nasze środowisko domowe znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Wybór stylu może być trudny, zwłaszcza że jest ich sporo i każdy się wyróżnia czymś innym. Chciałabym przedstawić kilka najbardziej sprawdzonych i szeroko cenionych stylów aranżacji wnętrz.

Styl skandynawski

wystrój skandynawski, białe krzesła przy drewnianym stole

     Jest to styl, który od kilku lat stale jest „na fali”. Jego główną zaletą jest minimalizm i funkcjonalizm. Czasem lepiej mniej niż więcej. Dodatkowo ciekawe rozwiązania pozwalają na zaoszczędzenie miejsca. Podstawowym surowcem jest drewno, często też pomalowane na stonowane kolory i bez żadnych zbędnych zdobień. Stonowane kolory jak czerń, biel, odcienie szarości działają uspokajająco i sprawiają, że wnętrze sprawia wrażenie czystszego i bardziej zadbanego.

Styl rustykalny

     Miesza w sobie wiejską prostotę i wyszukaniem. Stawia na naturę, roślinność i ciepło domowego ogniska widoczne w elementach drewnianych, zapachu i kolorze lawendy. W przeciwieństwie do stylu skandynawskiego styl rustykalny lubi zdobienia, dodatki (obrusy, serwetki, zasłony, narzuty) i mocne, świeże kolory. Warto go wybrać, jeśli chce się czuć swojsko i swobodnie.

Styl klasyczny

wnętrze klasyczne, duże masywne schody

     W tym stylu stawia się na elegancję i harmonię między przesytem a uniwersalizmem. Wykorzystuje się tu drewno lub kamień (posadzki), masywne, zdobione meble, ciężkie zasłony i ciepłe dywany. Ważne jest również zachowanie symetrii i dopasowania każdego elementu. Używane kolory to zazwyczaj biel, brąz, odcienie szarości, ale również złoto.

Styl kolonialny

     Cechuje się egzotycznością i ludowością wprost z Afryki, Azji, czy Ameryki Południowej. Dominują tu ciepłe kolory jak brąz, żółć, czerwień i ciemna zieleń. Nie może tu zabraknąć egzotycznej roślinności (palmy, bambus), figurek i rzeźb. Meble są zazwyczaj z dobrej jakości drewna (mahoń lub venge). Ważne są egzotyczne elementy użyte z umiarem. Styl jest idealny dla kogoś, kto lubi podróże, przepych, oryginalność i chce się wyróżnić.

Art deco

     Styl pasuje do osób, które nie chcą oszczędzić na wystroju. Używa się dobrych jakościowo materiałów, stawia się na przepych i elegancję oraz drogie o kunsztownie wykonane dodatki. Z materiałów korzysta się z drewna, marmuru, granitu. Meble powinny być dopasowane, geometryczne, masywne. Podłogę zazwyczaj wykonuje się z lakierowanego drewna.

Styl minimalistyczny

     To głównie stonowane kolory w odcieniach szarości, ograniczenie dodatków „zagracających” przestrzeń oraz mała ilość mebli. Styl cechuje surowość, gładkie powierzchnie, kanciaste meble. To wszystko zapewnia poczucie harmonii i czystości, promowane przez kulturę Japonii.

Inne style

     Oprócz wyżej wymienionych, spotyka się wiele innych styli m.in. styl retro (żywe i przeróżne kolory, tapety, stare sprzęty z lat sześćdziesiątych), shabby chic (pastelowe kolory, specjalnie postarzane meble, niejednorodne dodatki), industrialny (odcienie szarości, metale, ceglasta czerwień w połączeniu z czernią), boho („żrące” się kolory, ręczne zdobienia, pomieszanie styli, orientalizm), czy też vintage (dojrzałość, pomieszanie epok, akcesoria i dodatki z poprzednich lat).

Wybierz swój styl

Każdy styl ma swoje cechy, które można przypasować do siebie, swojego charakteru, by móc czuć się dobrze we własnym domu. Warto kierować się własną intuicją i wyczuciem.